
Halløj på falderebet
Gå ikke glip af Helger og Larsen, når de planter et solidt horn i siden på det magtmisbrugende, folkeforførende overdanmark.dk . Kom an! Læs mere
Gå ikke glip af Helger og Larsen, når de planter et solidt horn i siden på det magtmisbrugende, folkeforførende overdanmark.dk . Kom an! Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Garanti for latter og tankevækkende teater med knaster. Ikke siden sidste årtusinde har I haft chancen for at se disse to koryfæ-hoveder live som samlesæt på en stor scene. Den frygtløse duo skyr ingen midler – de ruller det seje skyts ud og leverer frække, frontale verbalangreb i et spektakulært rolle- og forklædningsfyrværkeri. Har I mødt fru skibsreder Plask Plaskenskjold, kultursociolog Jørgen Andersen, normaldanskeren Connie Knudsen og rideskole domptrice Erna Iversen, så glæd jer til spritnye landvindinger fra det discountdramatiske overflødighedslager.
Gå ikke glip af Helger og Larsen, når de planter et solidt horn i siden på det magtmisbrugende, folkeforførende overdanmark.dk . Kom an!
Medvirkende: Anne Marie Helger og Peter Larsen
På vores smukke amfiteater sidder publikum på græstribuner. Selvom det er sommer når vi spiller, kan græsset godt være både vådt og koldt. Derfor er det muligt at leje stole i forbindelse med forestillingen.
Alle tror, at kong Frode Fredegod hersker over riget, men det bliver afsløret, at hans rådgiver, Erik Oddbane, har hemmeligholdt kongens død for at bevare freden. Dette igangsætter en kæde af dramatiske begivenheder. Frodes datter, Ofura, er udvalgt af sin far som arving, men hendes legitimitet bliver udfordret af halvbroderen Halvdan, der tager blodige metoder i brug. Snart må Ofura rejse ud for at samle en hær imod sin egen halvbror i håb om at genvinde tronen og redde riget fra en særdeles brutal hersker. Vil det lykkes hende at blive rigets dronning? Og i så fald: Vil de danske høvdinge nogensinde acceptere en kvinde på tronen?
Hver dag inden forestillingen kan man nyde en lækker vikingebuffet i vikingernes festsal Valhal.
Nyd en lækker picnickurv i vores naturskønne område, hvor der er mange skønne steder med både borde og bænke.
Vores helt eget liveorkester spiller op med flere timers musikalsk underholdning og fællessang hver aften efter forestillingen.
Hvis du ikke ønsker at sidde på græsset, så kan du leje en stol. Der er et begrænset antal stole, så vent ikke for længe.
Skal du forkæle én (eller flere) du holder af med en oplevelse i særklasse, så kan du købe et gavekort til forestillingen lige her.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.